Zastanawiasz się, co zrobić z trawnikiem, który wymaga ciągłej pielęgnacji, nawożenia, koszenia i podlewania? Najpierw zła wiadomość: nie istnieje zamiennik trawy, równie trwały i odporny na deptanie, jak prawdziwa, zadbana murawa. Są jednak sposoby, abyś mógł cieszyć się zielonym dywanem bez wielkich nakładów czasu i pracy. Czas rozważyć alternatywy, które nie tylko są bardziej odporne na suszę i choroby, ale także sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał oryginalnie. Przeczytaj, co można mieć zamiast trawy w ogrodzie.
Dlaczego warto zrezygnować z tradycyjnego trawnika?
Najczęstszym powodem, dla którego pytamy, co zamiast trawy w ogrodzie, są ogromne nakłady pracy, czasu i pieniędzy konieczne do utrzymania trawnika. Żeby murawa zachowała swój piękny wygląd i była zielona, wymaga ciągłego podlewania.
W coraz częściej występujących okresach suszy może to stanowić duże wyzwanie. Ponadto jednolity, zielony dywan jest monotonny, szczególnie jeśli zajmuje większą powierzchnię ogrodu. Dlatego warto przełamać nudę i wprowadzić dodatkowe rośliny.
Alternatywy dla trawy — jakie rośliny wybrać?
Doskonałą alternatywą są rośliny okrywowe. Rosną nisko i szybko się rozrastają, tworząc gęsty dywan. Są odporne na suszę i choroby. Pięknie wyglądają na skarpach, pod drzewami i jako obwódka rabat. W ten sposób można posadzić barwinek pospolity, irgę płożącą, runiankę japońską czy bluszcz.
Warto zwrócić uwagę, że większość z roślin okrywowych lubi przepuszczalną glebę, więc gliniaste podłoże najlepiej wymieszać z piaskiem. Ponadto dużą konkurencją mogą być chwasty. Dlatego dobrze jest założyć taki trawnik jesienią i pozwolić mu wzmocnić się do wiosny.
Tradycyjną murawę mogą zastąpić również trawy ozdobne, takie jak miskant czy rozplenica. Są mniej wymagające niż trawa, a wyglądają bardzo ciekawie. Ich różnorodne kolory i kształty dodają każdemu ogrodowi charakteru. Dodatkową zaletą jest odporność na suszę.
Zamiast trawy w ogrodzie sprawdzają się także krzewy i byliny. Można je sadzić w grupach, tworząc kolorowe kompozycje. Berberys, tawuła i hortensja są łatwe w pielęgnacji i pięknie kwitną, z kolei lawenda czy jeżówka przyciągają owady zapylające.
Łąka kwietna jako zamiennik trawnika
Łąki kwietne i trawniki ziołowe są kolorowe i nie wymagają wiele pracy. Świetnie sprawdzają się na stanowiskach ubogich, piaszczystych i nasłonecznionych. Przyciągają motyle i inne pożyteczne owady, poza tym pięknie wyglądają. Dlatego są bardzo lubiane przez każdego, kto ceni naturalny charakter ogrodu.
Łąki kwietne, siane zamiast trawy w ogrodzie, mają jednak i wady. Przede wszystkim nie są zimozielone. Już po stosunkowo krótkim okresie kwitnienia mogą wiele stracić na swej atrakcyjności. Ponadto niektóre rośliny łąkowe bywają źródłem alergenów, co może stanowić problem dla osób uczulonych.
Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego ogrodu? Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać idealną alternatywę dla tradycyjnego trawnika. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i przygotujemy ofertę – Pielęgnacja ogrodów Łódź Cornus-Ogrody.