Podlewanie ogrodu to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji terenów zielonych. Szczególnie w okresie suszy i upałów, kiedy ograniczona jest ilość opadów, podlewanie jest niezbędne dla utrzymania estetycznego wyglądu roślin. Podlewanie wymaga jednak dostosowania do specyficznych warunków pogodowych oraz wymogów poszczególnych gatunków – poznaj nasze wskazówki!
Jakie znaczenie ma pora podlewania ogrodu?
Pora podlewania ogrodu jest istotna dla zdrowia roślin i efektywności wykorzystania wody. Woda jest niezbędna roślinom do przeprowadzania procesu fotosyntezy, w którym wytwarzają substraty energetyczne, dlatego tak ważne jest jej regularne dostarczanie.
Najlepszym czasem wykonywania tej czynności jest wczesny ranek, ponieważ dzięki temu rośliny są optymalnie nawodnione przez cały dzień. W ciągu dnia, przy dostępności światła słonecznego, procesy metaboliczne roślin są najbardziej nasilone. Woda dostarczana w godzinach wieczornych może nie być w pełni wykorzystana przez rośliny, gdyż nocą procesy metaboliczne roślin są spowolnione.
Dobrze podlane rośliny lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami, dlatego poranne podlewanie jest szczególnie zalecane w gorące dni. Wilgoć obecna na liściach może sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych i bakteryjnych, dlatego warto dać roślinom czas na wyschnięcie przed nocą.
Poranne podlewanie pozwala zaoszczędzić wodę, ponieważ mniej wilgoci wyparowuje z gleby – powietrze o tej porze dnia jest chłodniejsze, a wiatr słabszy. Jest to szczególnie istotne ze względów ochrony środowiska i ograniczenia wydatków na wodę i ma największe znaczenie w okresach suszy. Rano woda wnika głęboko w glebę, co pozwala na lepsze jej przyswajanie przez rośliny i bardziej efektywne rozprowadzanie nawozów i składników odżywczych do korzeni.
Kiedy najlepiej podlewać ogród?
Zdecydowanie najlepszą porą na podlewanie ogrodu jest wczesny ranek – zarówno ze względów ekologicznych i ekonomicznych, jak i biorąc pod uwagę wpływ porannego nawodnienia na zdrowie i rozwój roślin. Dla wielu osób poranne podlewanie jest jednak trudne z przyczyn praktycznych – łatwiej wygospodarować czas na tę czynność po pracy zawodowej, w godzinach popołudniowych lub wieczorem. Podlewając ogród wieczorem, należy zwrócić uwagę na to, aby dostarczać wodę bezpośrednio na glebę, a nie na zielone części roślin.
Jak ułatwić sobie podlewanie ogrodu?
Jeśli zależy Ci na ekologii i oszczędzaniu wody, warto uzyskać dostęp do jej zasobów pochodzących z opadów deszczu lub i ujęć głębinowych. Pozyskiwanie wody z własnej studni lub ze zbiorników deszczówki pozwoli ograniczyć wydatki na podlewanie oraz zapewni zamknięty obieg wody, co ma pozytywny wpływ na środowisko.
Bardzo praktyczne są także nowoczesne systemy nawadniania. Firmy takie jak Cornus Ogrody mogą przygotować dla Ciebie projekt i go zrealizować. Czujniki oraz timery obsługujące zestawy kropelkowe i zraszacze zapewnią automatyczne podlewanie ogrodu. Dzięki temu nie będziesz musiał wkładać wiele pracy, aby Twój ogród wyglądał estetycznie o każdej porze roku.