Zadbany ogród może być prawdziwą wizytówką domu czy firmy. To nie tylko estetyczna przestrzeń, ale również miejsce relaksu i kontaktu z przyrodą. Sposób urządzenia terenu na Twojej posesji świadczy o tym, jaki styl preferujesz i powinien być spójny z klimatem, jaki panuje we wnętrzu budynku. Dowiedz się, jakie zalety ma ogród japoński!
Co to jest ogród japoński?
Ogrody japońskie to jeden z trendów w ogrodnictwie, który nawiązuje do filozofii i kultury japońskiej. Wyróżnia się dużą harmonijnością i spójnością oraz obecnością licznych elementów naturalnych. Zwykle jest raczej minimalistyczny – liczba elementów jest ograniczona, aby nie przytłaczać przestrzeni i tworzyć starannie zaplanowaną aranżację.
Ogród japoński jest zazwyczaj minimalistyczny, z ograniczoną liczbą elementów. Wszystko ma swoje miejsce i jest starannie przemyślane, aby nie przytłaczać przestrzeni. W Japonii kreowanie ogrodów jest jedną z form sztuki, obecną w kulturze tego kraju od ponad tysiąca lat, między innymi przy świątyniach buddyjskich. W Europie ogrody nawiązujące do tego stylu spotkać można w parkach i kompleksach pałacowych, ale także przy domach i miejscach usługowych, na przykład przy restauracjach i hotelach.
Jakie elementy są charakterystyczne dla ogrodów japońskich?
Typowe dla ogrodu japońskiego jest wykorzystywanie naturalnych materiałów – kamienia, drewna i piasku. Całości dopełnia obecność wody, która symbolizuje spokój i występuje w formie stawów, strumieni, fontann i wodospadów. W ogrodach japońskich pojawiają się także elementy symboliczne, takie jak herbaciane pawilony, mosty, kamienne ścieżki i kamienne latarnie, które związane są z filozofią zen.
W ogrodach japońskich spotkać można drzewa takie jak klony japońskie, azalie, wiśnie japońskie oraz sosny. Miękkie dywany tworzone przez mchy udekorowane są dużymi liśćmi paproci i hosty. Jako element dekoracyjny często wybierane są irysy, lilie wodne i lotosy.
Ogród japoński ma imitować naturalny krajobraz, stąd obecność zbiorników wodnych oraz kamieni, które mogą przywodzić na myśl górskie pejzaże, doliny lub wzgórza. Teren w ogrodzie japońskim może być nieregularnie ukształtowany i pofałdowany, częsta jest także obecność wysepek i wzniesień. Nie znajdzie się w ogrodzie japońskim symetrii – nieregularne, ale harmonijne kształty naśladują naturalny porządek przyrody.
Jak założyć ogród japoński?
Ogród japoński to miejsce medytacji i kontemplacji, które odzwierciedla harmonię między człowiekiem a naturą. Jest to przestrzeń, która pozwala na odnalezienie wewnętrznego spokoju i równowagi. Chociaż stworzenie ogrodu japońskiego nie wymaga idealnego dopracowania wszystkich szczegółów, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zwrócą uwagę na różne aspekty.
Polecamy współpracę z firmami, takimi jak Cornus Ogrody, które mają bogate doświadczenie w projektowaniu i zakładaniu ogrodów. Dzięki temu ogród będzie funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu. Co więcej, odpowiedni sposób doboru roślin sprawi, że teren wokół domu będzie wyglądał estetycznie przez cały rok.